Dabas parādību fotogrāfijas


Parry arc
novembris 25, 2014, 11:45
Filed under: Atmosfēras optiskās parādības

Optiskā parādība bez nosaukuma Latviešu valodā jeb “sunvex Parry arc” Liepājā…

2014. gada 23, novembrī, pulksten 15:38 saņemu zvanu no kolēģa Liepājā, saulrieta laikā esot novērojama kaut kāda optiskā parādība: “…tāds kā trijstūris virs Saules…diezgan spožs…”. Ilgi nedomājot, bija skaidrs, ka tā ir Tangensa arka, viena no parastajām halo(ledus kristālu) parādībām. 

Pārāk daudz tam nepievērsu uzmanību, līdz, pēc dažām stundām, caur sociālo tīklu Twitter, pie manis nonāca bilde ar optisko parādību, kuru Latvijā, līdz šim, vēl nebiju manījis – Parry arc!

Laiku pa laikam caur “twitteri”, citiem sociālajiem tīkliem vai ziņu portāliem, sanāk “uzost” dažādas retas optiskās parādības. Piemēram, 120 grādu parhēliju, 46 grādu halo vai ļoti reto Molainena arku, par kuru rakstīju 2010. gada decembrī. Šoreiz kārta pienākusi Parry arc… Jāteic, ka šo optisko parādību jau sen gaidīju jo, lai gan būdama reta, tā ir pietiekami viegli novērojama. Un tas, ka tā novērota tikai tagad, nenozīmē, ka tā nav līdz šim bijusi!

Jāsaka milzīgs paldies Emīlam Dārziņam, kurš laipni piekrita padalīties ar bildēm publicēšanai šeit un smalkākai analīzei. 🙂

Kas tad īsti ir “Parry arc” (jeb precīzāk sunvex Parry arc jo eksistē divi tās veidi. Otrs ir suncave Parry arc)? Īsumā – tas ir viens no daudzajiem saules halo veidiem. Halo ir atmosfēras optiskā parādība, kuru izraisa Saules(arī Mēness, apgaismes laternu u.c.) gaismas laušana un atstarošanās mākoņos esošajos ledus kristāliņos.

Kad esam noskaidrojuši kas ir halo, varam ķerties klāt Parry arc sīkākam apskatam. Halo parādības izskatu, veidu un spožumu nosaka ledus kristālu forma, novietojums, to optiskā kvalitāte kā arī gaismas avota augstums virs horizonta. Pamatā ir sastopami šādi kristālu veidi: palkani sešstūraini, kolonnas veida sešstūraini un piramīdas formas.

Piemēram, vienai no parastākajām optiskajām parādībām – parhēlijam –  nepieciešami plakani, sešstūraini ledus kristāliņi, bet augstākminētajai Tangensa arkai: sešstūraini kolonnas veida kristāli.   Lai veidotos Parry arc, nepieciešami tādi paši, sešstūraini kolonnas veida kristāli, kas Tangensa arkai. Un, lai gan vienāda kristālu forma, kāpēc Parry arc ir tik reta? Iemesls tam ir ledus kristāliņu novietojums. Novietojums, kas nepieciešams Parry arc ir sastopams ievērojami retāk nekā Tangensa arkai nepieciešamais.

Augšējā Tangensa arka, sunvex Parry arc un 22 grādu halo Liepājā. Foto: E. Dārziņš

IMG_0019a

Tangensa arka un Parry arc ir optiskās parādības, kurām ievērojami mainās to izskats, atkarībā no Saules augustuma virs horizonta. Izmantojot Stellarium datorprogrammu
, noskaidroju, ka fotogrāfijas tapšanas laikā, Liepājā, pulksten 15:33, Saules augustums virs horizonta bija 3 grādi.

Redzams, ka abas parādības atgādina “V” burtu. Saules augstumam pieaugot, augšējās Tangensa arkas “V” pakāpeniski atverās(atgādinot stilizēti zīmētu kaiju), bet sunvex Parry arc “V” attālinās no Tangensa arkas un izzūd, tās vietā parādās suncave Parry arc. Saulei esot ap 10 grādiem virs horizonta, iespējams novērot abas šīs arkas vienlaicīgi.

Sunvex un Suncave ir apzīmējumi arkas izliekumam attiecībā pret Sauli.

Sunvex – liekums vērsts prom no Saules Suncave – liekums vērsts ap Sauli

Attēlā: sunvex Parry arc un Tangensa arka Liepājā. Foto: E. Dārziņš

IMG_0018-Edit

Attēlā: piemēram – tipiska augšējā Tangensa arka kopā ar parhēlijiem un 22 grādu halo.

mg_2811

Nobeigumā vēl ir vērts aplūkot dažādu halo veidu biežumu. Avots: http://www.atoptics.co.uk/halo/whyinfr.htm Šeit parādīts vidējais dienu skaits kad iespējams tos novērot(reālie skaitļi gan, protams, var variēt)

22 grādu halo: 100

Parhēlijs: 73

Tangensa arka: 27

Saules stabs(pīlārs): 16

Cirkumzenitālā arka: 13

Parhēlija loks: 4

46 grādu halo: 4,2

120 grādu parhēlijs:1,2

Parry arc: 1,1

Piramīdas formas ledus kristālu halo: 0,3

Tātad redzams, ka Parry arc(abas formas) ir viens no visretāk novērojamajiem halo veidiem!

Advertisements

Atstāt komentāru so far
KomentētKomentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: