Dabas parādību fotogrāfijas


Par Siguldas halo…
Decembris 1, 2010, 22:39
Filed under: Atmosfēras optiskās parādības, Saules halo

Šodien vadošajos ziņu portālos parādijās ziņa par it kā neredzētām dabas parādībām un neparastiem saullēktiem-visas šīs ažiotāžas cēlonis bija iespaidīgi Saules halo,ko varēja vērot daudzviet Latvijā. Viskrāšņākais un neapšaubāmi arī “visaprunātākais” bija Siguldā novērotais halo. Parādība izcēlās ar īpašu krāšņumu un elpu aizraujošu skatu. Optisko parādību radija tāda kā ledus kristāliņu migla, ko angliski sauc par “diamond dust”. Šādā ledus kristāliņu miglā esošie kristāli parasti ir ar ļoti augstu optisko kvalitāti, kas ir svarīgs halo veidošanās nosacījums. Tā rezultātā izveidojās krāšņas optiskā parādības-vairāki halo veidi.
Visparastākā no tām bija 22° halo, kā arī bieži redzamie parhēliji(Saules suņi), šodien bija vērojama augšējā tangensa arka un parhēlija loks(neliela tā daļa), bet tālāk seko 2 divi īpaši halo veidi, kas ir pieskaitāmi ļoti retiem un tie ir “Moilanen arc” un “Heliac arc”. Šie divi ir tie kas mani interesē visvairāk, tapēc ja šo lasa kāds siguldietis(-e) un kuram(-ai) ir šī rīta halo bilde(-s), būšu ļoti, ļoti pateicīgs, ja tās atsūtīsiet uz e-pastu orkaans9@inbox.lv. 😉

Oriģinālās, gandrīz neapstrādātās bildes(tikai apgriestas):
Siguldas halo. Foto: Agita

Halo pie Cēsīm, uz ceļa uz Priekuļiem. Foto: Marika

Papildinājums 05.12.2010.

Liels paldies aculieciniecēm, Agitai un Marikai par iesūtītajām halo bildēm. 🙂

Interesanti, ka ļoti iespējams Siguldas halo veidojušo ledus kristāliņu miglu(diamond dust) ir veidojuši tuvējie sniega pūtēji!
Tas, ka šo sniega lielgabalu veidotie ledus kristāli rada halo, ir sen zināms. Man pašam bija diezgan liels parsteigums, ka tie ir nozīmīgi reto halo veidotāji. Iemesls tam ir vienkāršs-sniega pūtēji rada tādas pašas formas un leņķa kristālus, kādi tie veidojas dabā, bet tiem ir augsta optiskā kvalitāte.
Sniega pūtēju radītie ledus kristāli var izplatīties no dažiem simtiem metru līdz dažiem kilometriem lielā attālumā no sniega pūtēju atrašanās vietas.
Tapēc informācija slēpošanas kalnu/trašu tuvumā dzīvojošajiem cilvēkiem-nākamreiz, kad darojas sniega pūtēji un gaisā “peld’ smalki ledus kristāliņi, palūkojaties uz Saules pusi un varbūt arī Jūs ieraudzīsiet krāšņus parhēlijus, vai kādus citus halo veidus.
1. decembra rītā gan bija saņemtas ziņas no daudzām vietām Latvijā par līdzīgiem “dimanta putekļu” izraisītiem halo un ne jau visur ir sniega lielgabali, tas nozīmē ka decembra pirmajā dienā vietām Latvijā notiekti bija dabīgi veidojušies ledus kristāli.

Nav izslēgts, ka Siguldā bija novērojami arī citi halo veidi, piemēram, cirkumzenitālā arka, vai supralaterālā arka.
TVNET galerijā bija atrodama bilde,kur redzama arī “Heliac arc”, bet šo bildi diemžēl dabūt nav izdevies…

Zemāk redzamās bildes ir dažādi apstrādātas, lai izceltu Moilanena arkas “V” veida formu.

Advertisements

Atstāt komentāru so far
KomentētKomentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: